Charakteristika města

Screenshot 2023 02 18 at 0 40 11

Kraj:Středočeský

Okres:Nymburk
Poštovní směrovací číslo:289 22
Počet obyvatel: 9 732 (1. 1. 2022)
Nadmořská výška:183 m
Zeměpisné souřadnice:50° 12′ s. š.,14° 50′ v. d.
Katastrální výměra:33,65 km²
Části města:Lysá nad Labem, Lysá nad Labem - Litol, Byšičky, Dvorce
Vodní toky:řeka Labe Lysá nad Labem leží v úrodné nížině na řece Labi. Nachází se 30 km severovýchodním směrem od hlavního města Prahy.

Lysá nad Labem je přirozeným centrem širšího okolí, od roku 2002 je tzv. obcí s rozšířenou působností.

Území se skládá z katastrů Lysé nad Labem a Litole. Zdánlivě fádní polohu v polabské nížině výrazně narušují vrchy (Zámecký vrch, Vinička, Šibák). V západní části území se nachází dosud málo zastavěná krajina přiléhající k rozsáhlým staroboleslavským lesům. V této části se nachází nejvíce stop po bývalé komponované barokní krajině. Tradicí navazující na barokní loveckou módu i chov koní na přelomu 19. a 20. století navazuje vyhlášené koňské závodiště, otevřené v roce 1953.

I přes regulaci řeky Labe zůstala v krajině dochována slepá ramena (Kozí chlup), bývalé pískovny (Řehačka, Mršník), kde se vyskytují chráněné druhy rostlin a živočichů. Národní přírodní památka Hrabanovská černava z roku 1933 patří k nejstarším vyhlášeným v ČR. Samotný potenciál řeky Labe však zůstává nevyužitý.

Centrem města jsou dvě náměstí, Bedřicha Hrozného, upravené jako park, které je příjemným odpočinkovým prostorem, a Husovo, které slouží spíše jako místo setkávání při velkých slavnostech.

Pomalý stavební růst přispěl k zachování historického jádra města, které bylo společně se Zámeckým vrchem vyhlášeno památkovou zónou. Ke koloritu krajiny patří i několik sevřených chatových osad rozesetých především podél toku Labe.

Velkou předností města je poloha vůči Praze. Lysá není bezprostředním pražským předměstím, které poznamenává především zástavba orné půdy architektonicky nekvalitními „sídlišti“, ale zároveň má s centrem Prahy velmi dobré dopravní spojení.  V kontrastu se sousedními Milovicemi představuje typ příjemného rezidenčního městečka bez zatěžujícího průmyslu a dopravy.

Specifikou kulturního života je kromě tradice místních spolků a sousedských aktivit činnost zdejší Základní umělecké školy, která díky svým absolventům i profesorům sklízí zasloužené uznání v širším okolí.

Město má dobrou polohu pro turistický ruch. V dosahu je jak Praha a oblast Nymburka a Poděbrad (lázně), tak díky dobrému dopravnímu spojení je snadné dostat se do vzdálenějších destinací (Kolín, Mělník). V současnosti je však jeho hlavní turistickou atrakcí výstaviště.Vytvořeno 21.2.2023 15:34:44 | přečteno 873x | michaela.kralova
load