Vzájemná ohleduplnost mezi řidiči a jezdci na koních

Screenshot 2023 02 06 at 15 49 01

Ohleduplnost je důležitá jak v mezilidských vztazích, tak třeba na silnici, a když se jedná o jezdce na koních v silničním provozu, platí to samé. Není to časté a koním rozhodně svědčí víc měkký povrch, ale silniční síť je hustá a někdy zkrátka nemá jezdec na koni na výběr a do silničního provozu jednoduše musí. Nikdo, ani jezdec a ani řidič, nechce úmyslně způsobit komukoliv škodu a už vůbec ne zranit zvíře nebo člověka. Chovejme se proto k sobě navzájem ohleduplně. 

1) Jezdec je účastníkem silničního provozu – může se tedy pohybovat i na silnici.  Argument, že kůň nemá v silničním provozu co dělat, není pravdivý. A navíc každý účastník silničního provozu musí přizpůsobit svou jízdu aktuálnímu stavu na vozovce, tedy i případnému jezdci na koni.

2) Věděli jste, že bezpečná vzdálenost při předjíždění či objíždění koně jsou 3 metry? Myšleno ze všech stran, tj. zezadu, zepředu i z boku. Je třeba přizpůsobit i rychlost. Pokud tuto vzdálenost nelze kvůli šířce vozovky dodržet, je třeba se chovat opravdu velice obezřetně a v blízkosti zvířete jet velmi pomalu.

3) Dobrý nápad není ani troubení. Argument, že řidič auto případně včas zabrzdí, je naprosto nesmyslný. Pokud se kůň lekne, jedná impulzivně a velice rychle. Zvládne skočit i proti jedoucímu autu, pokud se auto ocitne v jeho těsné blízkosti.  V takovém případě bude kromě těžce zraněného koně a jezdce (pokud vůbec přežijí) výsledkem i pěkná hromádka šrotu a dost potlučený řidič. Jedná se tedy nejen o bezpečnost koně a jezdce, ale i o bezpečnost a majetek řidiče vozidla.

4) Pochopitelně, že jezdci s koňmi se pohybují zejména na polních a lesních cestách, ale ze stáje mnohdy vede část cesty městem a po silnici. Tomu se nedá vyhnout.

5) Ano, i koně na silnici občas něco zanechají. Jezdci by po svých koních měli uklízet trus z komunikace. Z bezpečnostních důvodů není vždy možné trus odklidit ihned. Je proto na jezdci, aby se na místo vrátil později a po svém koni uklidil. Každopádně, říká se, že koňský trus je skvělé hnojivo do zahrádky, takže se ho nebojte zužitkovat, pokud budete chtít.

6) Jezdec musí při jízdě na koni na veřejné komunikaci dodržet všechna pravidla silničního provozu a chovat se ohleduplně k ostatním účastníkům. Prosíme proto řidiče, berte ohledy na to, že kůň je živý tvor. Žádný majitel koně nechce, aby jeho zvíře skončilo jako kůň na první fotce (převzato ze serveru idnes.cz) a ani není v ničím zájmu, aby jakékoliv auto dopadlo podobně.Vytvořeno 6.2.2023 15:49:34 | přečteno 880x | michaela.kralova
load