Legislativní změny k úpravám podpory uprchlíků z Ukrajiny

Screenshot 2023-05-31 at 11.06.16.png

Od 1. července 2023 dojde na základě legislativních změn k úpravám podpory uprchlíků z Ukrajiny. Pro některé to může znamenat konec stávajícího ubytování, proto prosím věnujte pozornost následujícím informacím. Pomůže to předejít případným problémům.

Mění se humanitární dávka (HuD). Cílem je přibližovat podmínky podpory českým občanům a lépe cílit zejména na ty, kteří pomoc potřebují nejvíce. Proto se budou nově rozlišovat zranitelné a nezranitelné osoby a od tohoto rozlišení se bude odvíjet nárok na dávku a její výše.

Změny se budou týkat také bezplatného ubytování v systému HUMPO. Zranitelné osoby budou mít i nadále ubytování zdarma. Nezranitelným osobám ale nárok na bezplatné ubytování po 150 dnech zanikne. Většina uprchlíků bude k 1. červenci v nouzovém ubytování déle než 150 dní a o možnost bydlet v rámci systému HUMPO zdarma proto přijdou. Zda je ubytovatel nechá v daném ubytování bydlet i nadále, je na jejich domluvě. Kompenzační příspěvek od státu na tyto uprchlíky ubytovatel nadále dostávat nebude. Všechny potřebné informace ke změnám humanitární dávky a příspěvku na ubytování najdete na webu www.mpsv.cz

Další informace naleznete v těchto dokumentech:

  1. ikona souboruHumanitární dávka
  2. ikona souboruHumanitární dávka_UA
  3. ikona souboruInformace pro ubytovatele

Vytvořeno 31.5.2023 11:14:10 | přečteno 332x | michaela.kralova
load